Hemoroidy

Hemoroidy patria medzi typické civilizačné ochorenia. Odhaduje sa, že 60 až 70 % populácie zažije problémy s hemoroidmi aspoň raz za život. Nie je teda dôvod hanbiť sa hovoriť otvorene o týchto problémoch s lekárom či lekárnikom. Hemoroidy nie sú výhradne ochorením starších osôb, ale postihujú aj mladšie vekové skupiny, pričom tehotné ženy a ženy po pôrode tvoria jej významnú časť.
Hemoroidy, čiže žily v oblasti konečníka alebo ľudovo "zlatá žila", vznikajú rozšírením žilových štruktúr v oblasti dolnej časti konečníka a análneho otvoru. Na ich vzniku sa podieľajú značnou mierou poruchy vyprázdňovania, najmä dlhotrvajúce zápchy.

Rozlišujeme vnútorné a vonkajšie hemoroidy. Vnútorné hemoroidy nie sú voľným okom viditeľné, nachádzajú sa vo vnútri konečníka a análneho otvoru. Vnútorné hemoroidy sa prejavujú predovšetkým krvácaním. Vonkajšie hemoroidy často vyvolávajú bolestivé pocity, dochádza k povrchovému poškodeniu, popraskanie, čo vedie k svrbeniu, páleniu, mokvaniu, krvácaniu a rozvoju zápalu. Takmer vždy ide o vnútorné hemoroidy, niekedy v kombinácii s vonkajšími. Samostatné postihnutie vonkajších hemoroidov je zriedkavé.

Vznik hemoroidov ovplyvňuje mnoho faktorov. Jednou zo základných príčin vzniku hemoroidov je nedostatok vlákniny v potrave a nedostačujúci pitný režim. To spôsobuje, že že stolica je tvrdá a zle sa v čreve posúva. Zlé defekačné návyky, ako je dlhé vysedávanie na záchode a prehnané tlačenie pri vyprázdňovaní, tiež vedú k k hromadeniu krvi v žilách a k ich zväčšeniu. Aj nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie často vedie k tvorbe hemoroidov. Na ich vzniku sa podieľa aj genetická predispozícia.

FAKTU čapíky a FAKTU masť sú lieky určené na liečbu hemoroidov spojených hlavne so zápalovými symptómami a krvácaním. Pred použitím liekov si prečítajte príbalovú informáciu určenú pre používateľov a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Lieky určené na rektálne použitie.

 

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie.

Takeda Pharma